Mindenhol rendőrök: fotókon a bombariadó (GALÉRIA)
Január 23-án, csütörtökön több mint 200 iskolában volt bombariadó.
Konzultációt kér Pintér Sándor belügyminisztertől és Péterfalvi Attila adatvédelmi biztostól a Tett és Védelem Alapítvány a keddi sajtóhírekben szereplő, a hallgatók zsidó származását feltüntető állítólagos adatbázisok ügyében – tájékoztatta az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) az MTI-t.
A közlés szerint a zsidó közösséggel szembeni jogsérelmek elleni fellépésre létrejött alapítvány megvizsgálja a büntetőfeljelentés lehetőségét is, mert sajtóhírek szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Karának hallgatói önkormányzatánál (HÖK) illegális listákat vezettek. Ezeken feltüntették az egyetemisták világnézetét, politikai preferenciáit és esetleges zsidó származását is. Erről az ELTE egy zsidó identitású hallgatója tájékoztatta az alapítványt.
A közlemény rámutat: ha igaz az atv.hu keddi cikkében említett listák létezése, az a legsúlyosabb alkotmánysértés, és a listák készítői több súlyos bűncselekményt is megvalósítanak. Gondatlan adatkezelésre utal a cikkben elhangzó védekezés, miszerint valakik utólag manipulálták a HÖK által vezetett hallgatói adatlistákat, ez esetben pedig a személyes adatokkal visszaélés valósul meg – tették hozzá. Bodnár Dániel, a Tett és Védelem Alapítvány vezetője a közleményben úgy fogalmazott: „Minden eszközzel elejét kell vennünk, hogy 90 évvel a Turul Szövetség gyászos működése után újra zsidólisták készülhessenek az egyetemeken. De meg kell tenni a szükséges lépéseket akkor is, ha a cikk készítői valamilyen tisztázatlan célú provokáció áldozatai lettek”.
Az atv.hu kedden arról írt: a hallgatói önkormányzat éveken át listázta az új hallgatókat az ELTE Bölcsészettudományi Karán, a gólyatáborba jelentkezőket világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján jellemezték. Az adatbázis egyik szerkesztője és a hallgatói önkormányzat elnöke elismerte a listák létét, de azt állítják, a kényes részleteket utólag hamisította valaki, míg az ELTE rektorhelyettese azt mondta, ha ez megtörtént, az nem egyetemi, hanem rendőrségi ügy – olvasható a hírportálon. Fábri György, az ELTE kommunikációs rektorhelyettese az MTI kérdésére azt közölte: az egyetem azonnali vizsgálatot indított az esetleges hallgatói listák ügyében, és minél előbb tisztázni szeretné a helyzetet. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke, Nagy Dávid azt mondta, szervezetük addig nem kíván nyilatkozni, amíg az ELTE ki nem vizsgálta az ügyet.